A Ty, czego się boisz?

Tak, boję się wielu rzeczy. Tak jak każdy z nas. Strach towarzyszy mi odkąd pamiętam, chociaż rzeczy, których bałam się jako dziecko, dziś wydają mi się śmieszne.

Ze strachem i lękiem jest tak, że większość z nas używa tych sformułowań jako synonimy. A tu niespodzianka. Oba określenia oznaczają zupełnie co innego. Strach, to emocja, pojawiająca się w odpowiedzi na zagrożenia faktycznie obecne lub na subiektywnie postrzegane przez człowieka. Mamy więc wówczas świadomość niebezpieczeństwa. Zagrożenia poza naszą świadomością, w żaden sposób nie wywołują u nas strachu. W skrócie- nie boimy się tego, czego nie widzimy.

Lęk jest mocniej skomplikowany. O ile strach pozwala nam przetrwać, mobilizuje nas do pewnych rzeczy, to lęk jest zjawiskiem zdecydowanie negatywnym. Może powodować zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Osoba doświadczająca lęku, zwykle nie potrafi racjonalnie określić jego przyczyny. Zdarza się też, że lęk jest odczuwany wobec stanów i rzeczy, które nie są zwykle uznawane za niebezpieczne. Jeśli lęk wobec danej rzeczy przybiera dość mocno wyolbrzymioną formę, mamy wówczas do czynienia z fobią. Oto kilka przykładów:

 • Androfobia- lęk przed mężczyznami
 • Kynofobia- lęk przed psami
 • Awiofobia- lęk przed podróżowaniem samolotem
 • Akrofobia- lęk przed prędkością
 • Apiofobia- lęk przed pszczołami
 • Nyktofobia- lęk przed ciemnością

Wyobraźcie sobie, że istnieje również Tokofobia- lęk przed porodem.

Strach to ludzka rzecz i nie można się wstydzić jego odczuwania. W sumie bez strachu nie byłoby odwagi.

Ja mam lęk wysokości. Kiedyś bałam się ruchomych schodów i podróżowania windą. No i prowadzenia auta, ale mi przeszło

Życzę Wam udanego pokonywania własnych lęków i ograniczeń

*zdjęcie pochodzi ze strony https://pixabay.com/

You may also like

11 komentarzy

 1. Ja boję się wielu rzeczy – jazdy samochodem jako kierowca (więc nadal nie mam prawa jazdy), tłustych pająków, śmierci, ale najbardziej chyba starości , w której będę niesprawna i całkowicie zależna od innych.

  1. Oczywiście, lęki moim zdaniem mają zwykle charakter irracjonalny i dlatego tak trudno z nimi walczyć

 2. Boje sii latać samolotem…. I to bardzo. Nie czuję się tam komfortowo, bo nic nie zależy ode mnie…. a ja lubię mieć kontrolę

 3. ja mam paraliżujący lek wysokości… ale chyba gorszy jest ten przed jeżdżeniem samochodem…mam prawko 9 lat …i nie korzystam…jak jade jako pasażer mega niekomfortowo się czuje jak ktoś jedzie szybko…

 4. Lęki warto oswajać, choć wiadomo, że łatwe to nie jest. Mimo wszystko dobrze jest zdawać sobie z nich sprawę i pracować nad nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *