Czego nauczysz się od sportowca

czego nauczysz się od sportowca

Dwa tygodnie temu szalałam przed telewizorem, bo nasi siatkarze po raz kolejny pokazali klasę. Tydzień temu dostawałam oczopląsu przy sportach walki. Pomyślałam sobie przy tej okazji, że możemy nauczyć się od sportowców mnóstwa rzeczy, które poprawią jakość naszego życia na każdej płaszczyźnie.

Serce, wiara, wytrwałość

Jeśli wydaje Ci się, że sportowiec sukcesy zdobywa ot tak, grubo się mylisz. Zawodnicy sportów walki trenują kilka razy dziennie. W międzyczasie muszą dojść do wyznaczonej wagi i przy tym poprawić wytrzymałość swojego organizmu. I nie pozabijać wszystkich wokół, a to bywa trudne. W międzyczasie w mediach pojawiają się kolejne rewelacje na ich temat… To skutecznie wytrąca z równowagi. Tylko lwie serce jest w stanie to wszystko znieść i stanąć do walki w pełnej gotowości.

Sporty drużynowe również wiążą się z dużym obciążeniem dla organizmu zawodnika. W telegraficznym skrócie – na przykładzie siatkarzy- około 20 godzin treningu tygodniowo, mecze, sparingi, siłownia… Do tego kibice, którzy oczekują, że po każdym meczu każdy zawodnik będzie chciał zrobić sobie z nimi zdjęcie i pogadać… Ktoś kto kocha uprawiany przez siebie sport, potrafi przekonać swój organizm do takiego trybu życia. Do tego dochodzi wiara w sukces i w swoje możliwości – bez niej nie warto wychodzić ani na boisko ani wchodzić do klatki.

Sportowy tryb życia na co dzień

Spróbuj od czasu do czasu podejść do swoich obowiązków i do życia ogólnie tak, jak profesjonalny sportowiec. Wstań rano, bez ociągania. Wykonaj część obowiązków, których nie lubisz, aby potem mieć spokój i zająć się bardziej przyjemnymi rzeczami. Rozpisz swój jadłospis i spróbuj się go trzymać – bez podjadania, wszystko ma być na maksa wartościowe i podane o czasie.

Pilnuj ilości snu – staraj się tak planować dzień, aby spać około ośmiu godzin dziennie. Nie unikaj drzemek – w miarę możliwości spróbuj się przespać kilkanaście minut – to pomoże Ci się skupić na obowiązkach. Co ważne – ruszaj się. Bez względu na pogodę – uwierz mi, można również ćwiczyć w domu. 

Umieć przegrywać

Wiesz za co cenię swoich ulubionych zawodników? Za to jak traktują porażki. Przegrane kształtują mocny charakter i budują zawodnika. Słabi psychicznie się po nich załamują. Silni – traktują je jako lekcje. Spróbuj wprowadzić tę zasadę do swojego życia. Uwierz mi, nie liczy się to, ile głupot narobiłeś w życiu, ile razu coś Ci się nie udało. Ważne jest to, co zrobiłeś potem z wiedzą, którą wtedy zdobyłeś.

Większość sportowców szanuje swoich przeciwników. Warto pamiętać o tym w sprawach zawodowych i  przy wszelkich negocjacjach. Na każde starcie trzeba się odpowiednio przygotować – dowiedzieć się o przeciwniku jak najwięcej, przeanalizować tyle wariantów ile się da i dopiero potem próbować forsować swoje racje.

Ważna jest jeszcze jedna cecha, o której mówi każdy, kto odniósł sukces – musisz być pewny swoich umiejętności. Wierzyć, że Ci się uda. Wykorzystywać okazje i nie pozwalać sobie na błędy i nie liczyć na błędy innych. Walczyć ze swoimi słabościami – ta walka będzie najtrudniejsza, ale jest do wygrania. Tak jak każda, którą jeszcze nie raz stoczysz nawet wtedy, kiedy nie zostaniesz profesjonalnym sportowcem.

Ej, jeśli chcesz mnie czytać częściej – udostępniaj wpisy, które Ci się podobają. Wpadaj też na Instagram – tam możesz mnie łapać codziennie. I napisz mi w komentarzu, jakie dyscypliny sportowe są Ci szczególnie bliskie.

Buźka!

Kasia

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *