Czterej jeźdźcy apokalipsy

4 jeźdźcy apokalipsy

Czujesz się rozbity, wszystko leci Ci z rąk, w portfelu pusto, a znajomi rozpłynęli się niczym poranna mgła przed 10:00 rano. Coś się dzieje. Jesteś pozbawiony energii, a codzienność wydaje się dostrajać do wibracji, którą wysyłasz w świat. Za wszystkie negatywności mogą odpowiadać czterej jeźdźcy Apokalipsy — tak pieszczotliwie  nazwałam ich po tym, jak próbowali zrujnować mi życie.

Jeśli myślisz, że „gdzieś to już słyszałeś” lub sam przeżywasz podobną sytuację — czytaj dalej. Wielce prawdopodobne, że zmagamy się z czymś podobnym.

Jeździec nr 1 Prokrastynacja

Odwlekanie do jutra. A najlepiej na ostatnią chwilę, bo przecież się wyrobisz i masz jeszcze czas. Otóż nie — nie masz go aż tyle, by zdążyć z pierdyliardem zadań. Nierealistyczne mniemanie o Twoim tempie pracy
i wynikach, jakie dzięki niemu osiągniesz, możesz włożyć między bajki.

Satysfakcja z pokonywania tego potworka jest niesamowita. Czujesz dumę, że pokonujesz swoją słabość, lenistwo. I wszystko racjonalnie planujesz. Ze spokojem wykonujesz zlecone zadania, nie obawiając się o to, że oddasz projekt w ostatniej chwili lub, że znów kogoś zawiedziesz.

Tak naprawdę prokrastynacja nie tylko uderza w Twoje dobre imię, ale także w Twoje zaufanie do siebie. Jeśli ciągle nie „dowozisz” czegoś na czas, możesz przestać sobie ufać. A stąd tylko o krok do obniżonej samooceny. A przecież tego nie chcesz.

Jeździec nr 2 Brak konsekwencji

W zasadzie to brat bliźniak prokrastynacji. Znasz zapewne odjutrzniki — kolejna nazwa własna (co płodny copywriter to płodny copywriter). “Od jutra zacznę biegać”, “od jutra przestanę się spóźniać”, „od jutra rzucam palenie”… Śmiało, dołóż coś swojego.

Odkładając na tzw. święte nigdy swoje plany, cele, marzenia albo co gorsze — dbanie o siebie, niestety podobnie jak w przypadku prokrastynacji, z czasem tracisz zaufanie do siebie. A stąd krok do obniżonej samooceny i braku wiary w to, że kiedykolwiek ruszysz z czymkolwiek z miejsca. Nie rób tego sobie, proszę.

Jeździec nr 3 Umniejszanie sobie

Ile razy po tym, kiedy ktoś stwierdzi, że to, co wytwarzasz, powinieneś sprzedawać taniej lub o połowę taniej wykonywać swoje usługi z pokorą stwierdzasz, że w sumie to spoko, bo zdarzają Ci się błędy, może faktycznie musisz się czegoś nauczyć itd.

Gówno prawda.

Wiesz, dlaczego słyszysz i czytasz o sobie takie rzeczy? Bo sobie na to pozwalasz, a także spotykasz na swojej drodze huby, które żerują na tych, którzy nie są pewni swoich umiejętności. W końcu zawsze można komuś wmówić brak profesjonalizmu, żeby dostać coś o połowę taniej.

Efektem takich działań jest deprecjonowanie samego siebie. Wiesz, czemu niektórzy nie chcą z tobą pracować? Bo niewystarczająco wyceniasz swoje umiejętności, przez co mają oni mylne wyobrażenie o Twojej niewielkiej wiedzy i zdolnościach. Podobnie ze zdobywaniem nowych znajomych — jeśli stale sobie umniejszasz, z czasem nikt nie będzie chciał z Tobą gadać. Nikt nie lubi osób, które stale na siebie narzekają lub nie doceniają swojego wyglądu itp.

Jeździec nr 4 Brak równowagi wewnętrznej

Ile razy w ciągu ostatniego miesiąca medytowałeś? A może w ogóle tego nie robisz? Warto dbać w ten sposób o swoją energię — bo to, że każdy z nas wytwarza wokół siebie pole elektromagnetyczne, zapewne już wiesz.

Jeśli nie znajdziesz ani chwili w ciągu dnia na “oczyszczenie” siebie i przyjrzenie się temu, co i w jakich momentach myślisz, może być Ci naprawdę ciężko odzyskać choć cień równowagi. A to ważne, bo bez tego nie panujesz nad swoim mentalem. A to z kolei warunkuje to, czy jesteś w stanie panować nad swoim życiem.

Każdy z wymienionych jeźdźców jest szkodliwy. Niszczy kariery i relacje, a przede wszystkim niszczy Ciebie.

W tym miejscu przepraszam każdego, któremu kiedykolwiek nie dowiozłam projektu albo zawiodłam w inny sposób. To kiedyś było dla mnie jak choroba. Nałóg, który rozrasta się w środku, zagarniając to, kim byłeś.

Który jeździec jest Twoim ulubionym? Może Twoi w inny sposób psują Twoją codzienność?…

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *