Praca zdalna – antyporadnik

antyporadnik

Jeśli myślisz, że praca w systemie home – office jest lekka, łatwa i przyjemna, grubo się mylisz. Wymaga ona akrobatyki czasem i planowaniem, z naciskiem na stwierdzenie “niemożliwe nie istnieje”. Mam wrażenie, że przez dwa lata popełniłam już wszystkie możliwe błędy, jakie można zrobić decydując się na takie tryb zatrudnienia. Poradnika nie napiszę, ale do napisania antyporadnika mam materiał przerobiony na własnej skórze.

Wstajesz rano, zaparzasz kawę i zasiadasz w jedwabnej piżamce, w łóżku do zleconych zadań. Klepiesz w klawiaturkę godzinę, po czym stwierdzasz, że dziś już się napracowałaś. Nagle słyszysz dźwięk zwiastujący sms. To z banku. Kolejne 10000 zł wpłynęło na Twoje konto.  Tiaaa…

Po co komu planowanie

Nie planuj. Po co. Geniusz ogarnia chaos, ten czasowy również. Twierdź uparcie, że zawsze znajdziesz czas na wszystko, a dodatkowe zlecenie zawsze gdzieś się upchnie. Przecież możesz nie spać w nocy, nie jeść obiadu i z palcem w swojej wygniecionej od siedzenia dupie, napisać jeszcze 10 tekstów.

W sumie sen w ogóle jest dla słabych. Chociaż… Przypominasz sobie, jak tydzień temu spóźniłeś się ze zleceniem kilka dni, bo praktycznie mówiąc przesypiałeś 90% doby. Organizm zastrajkował. Ciekawe dlaczego. Mięczak jeden.

No przecież zdążę!

Zwykle tworzysz tekst w godzinę. Więc wspaniałomyślnie zostawiasz sobie ostatnią część zlecenia na dzień przed dedlajnem z myślą, że trzaśniesz ją w 5 godzin. Ale nagle okazuje się, że research musi być nieco dokładniejszy niż zwykle. Efekt jest taki, że praca zajmuje Ci 10 godzin zamiast 5. Trudno się mówi. Zleceniodawca poczeka. W końcu zdarzyło Ci się to dopiero 153 raz.

Pamiętaj, nie da się przewidzieć ilości czasu pracy. Zwłaszcza, jeśli piszesz teksty wymagające zgłębienia tematu, który nie jest Ci do końca znany. Każdy uczy się w swoim tempie, możesz czegoś nie zrozumieć za pierwszym razem. Żeby nie popełnić błędu, którego potem nie będziesz mógł poprawić – daj sobie więcej czasu niż zwykle.

Sen jest dla mięczaków

Zostawiaj robotę na noc. Wtedy masz ciszę, spokój i nikt Ci nie przeszkadza. Wypij 2 litry energetyków i w rytm wybijany przez Twoje serce klep w klawiaturę. Koniecznie rób tak kilka razy w tygodniu. Żeby nie wypaść z rytmu. Mój rekord to 4 godziny snu w 5 dni. A Twój?

Brak snu zabija produktywność i jest mordercą Twojej kreatywności. Zapamiętaj to sobie raz na zawsze. Nie popełniaj moich błędów i szanuj swój mózg, wątrobę i oczy.

Multitasking  level master

Wiesz, że masz do ogarnięcia dom, dziecko i kilka zleceń. A weź sobie jeszcze ze dwa. Zarobisz dodatkowe miliony, powiększysz swoje doświadczenie i sprawdzisz, ile jeszcze dasz radę napisać w ciągu jednego dnia.

Uważaj z ilością zleceń. Mierz siły na zamiary i bierz poprawkę na margines czasowy, znacznie większy niż ostatnim razem. Nie przewidzisz tego, co może się stać. Ja mając 4 zlecenia na głowie, siedziałam z dzieckiem w szpitalu. Takie rzeczy się zdarzają. Chociaż Ci ich nie życzę.

Pracuj w weekendy

Work – life balance to mit. Przecież możesz pracować zawsze i wszędzie. Po 10 godzin. Kiedyś odpoczniesz. Przecież rozkręcasz się w miarę ilości napisanych tekstów / wykonanych zleceń. A rodzina zaczeka. Spacer też. A w tym lokalu gdzie robicie wesele będzie WiFi?

A weź daj se na wstrzymanie. Jeśli już musisz pracować w weekend, rób coś, co pozwoli Ci jednym okiem patrzeć na dziecko, ulubiony serial lub rozmowę na skype z kimś, kogo dawno nie widziałeś. Niech to będzie coś lekkiego i nie pochłaniającego całego dnia. Szkoda życia na ciągłą pracę.

W trybie zdalnego zarobkowania łatwo o pracoholizm i brak zauważenia przejścia z trybu “jestem w pracy” na tryb “odpoczywam”. Czasem mam ochotę wrócić do stacjonarnego zatrudnienia, ale jestem na tyle aspołeczna i prowadzę taki tryb życia, który mi na to nie pozwala. Pokochałam więc to co robię i powoli kasuję zachowania, które zamieściłam w tym anty- poradniku.

Trzymaj za mnie kciuki, żebym nie zebrała materiału na kolejny tekst tego typu.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *