Samotność

samotność

Zawiało smutem, czyż nie? No właśnie nie. Czasem wspominam z ogromną nostalgią czas, kiedy przez 5 lat nie byłam z nikim związana. Miałam czas na wszystko – rozwój osobisty, codzienne ćwiczenia, zdjęcia… Teraz też podoba mi się moje życie, ale uwierz mi, jeśli jesteś samotny – też może być całkiem spoko. I wierz mi lub nie – kiedyś za tym zatęsknisz.

Bycie singlem lub osoba z mocno okrojoną ilością przyjaciół i znajomych może być wartościowym czasem, kiedy masz okazję naprawdę zastanowić się, czego chcesz od życia. Ty- nie Twoje otoczenie. Często samotność jest momentem przełomowym – zmieniamy się na zewnątrz i w środku. Tym samym zmienia się nasze otoczenie, bo my inaczej dobieramy swoje towarzystwo.

Samotność w tłumie

… lub parze. to dramat. Jeśli czujesz się jak zielony ludek z czółkami wśród swoich znajomych lub Twoje wartości są totalnie niespójne z tymi, które wyznaje Twoje środowisko, również czujesz się samotny. Lub wtedy, kiedy czujesz się samotny w związku – to chyba jeden z najgorszych rodzajów samotności. Najbardziej bolesny. A tak wiele ludzi przez niego przechodzi…  Świadomość niekompatybilności w związku to dramat, który najlepiej zakończyć dla zdrowia psychicznego dwojga ludzi.

Nie możesz mieć pretensji do siebie o to, że gdzieś nie pasujesz. To nic złego. Podążaj za swoim wewnętrznym głosem. To naprawdę ważne. Nikt nie przeżyje za Ciebie Twojego życia i nie warto tracić ani jednej chwili na kogoś, z ki nie nadajesz na tych samych falach.

Samotny… I co z tego?

Nie wolno Ci robić jednej rzeczy – próbować na siłę szukać kogoś, kto pozwoli Ci zakończyć okres Twojej samotności. Takie poszukiwania “na siłę”, zwykle kończą się wybieraniem tzw. mniejszego zła, które nigdy nie jest wskazane w relacjach.

Wielu osobom samotność kojarzy się z czymś złym, tymczasem wcale taka nie jest. To Twój czas. Czas na poszukiwanie siebie, poszerzanie strefy komfortu oraz bycie “tu i teraz”. Możesz przepracować swoje przekonania, spełniać marzenia i odważnie wytyczać cele. W parze nie zawsze jest to możliwe. I nie zawsze jest na to odpowiedni czas.

Więc ciesz się tą chwilą tylko dla Ciebie. Samotność to stan przejściowy, który właściwie przeżyty, zawsze prowadzi do przełomu.

You may also like

12 komentarzy

  1. Bycie singlem może być fajne, nie zaprzeczam, ale ogólnie samotność jest straszna. W tłumie czy nie, bycie samemu wymaga naprawdę mocnego charakteru, inaczej może różnie się to skończyć. 

  2. Masz rację, że często czujemy się samotni, choć mamy wiele osób wokół. Miałam podobnie, kiedy starałam się o dziecko. Ale nie zabiegałam na siłę o to, by przełamać samotność. Musiałam się sama z nią zmierzyć.

  3. Wszystko zależy od tego, jak do tego podchodzisz.  Nie pamiętam kiedy byłam sama, było to bardzo dawno temu ale czasami odczuwa się samotność pomimo obecności nawet najbliższych osób. Jesteśmy trochę samotnymi wyspami i zyjemy w swoich malutkich światach

  4. Prawda. Tak często ludzie są samotni wśród tłumu, w związku. Trwają w czymś na siłę, a tak naprawdę pogłębiają samotność i pustkę w sobie. Ale czasem trudno jest się odważyć na ten pierwszy krok, żeby coś zmienić, od czegoś się odciąć, uciec przed samotnością właśnie do samotności. Aby w niej się odnaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *