Usłysz więcej! Sposoby na ochronę słuchu

Dziś nie będzie o aktywnym słuchaniu. Raczej skupimy się na tym, żeby słyszeć jak najwięcej i jak najdłużej. Bo cisza jest fajna, ale przymusowa nie jest już tak komfortowa. Poczytaj, czego dowiedziałam się od lekarzy i które ze sposobów wykorzystuję na co dzień.

Dwie ważne daty – 3 marca i 24 września

Dziś, 24 września, obchodzony jest międzynarodowy dzień Głuchych. W marcu obchodzony jest dzień ochrony słuchu. Nie chcę czekać do marca, żeby przekazać Wam kilka informacji o tym, co możecie zrobić już dziś, by jak najdłużej cieszyć się dobrym słuchem. Mówi to Wam osoba, która nie tylko mieszka w mieście, ale również bywała na koncertach i innego rodzaju imprezach: O słuch trzeba dbać!

Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję…

Nie radzę czyścić uszu mydłem. Ani moja pani doktor nie radzi. Pani farmaceutka również. Znacznie bezpieczniejsze jest czyszczenie uszu za pomocą świeczki lub stosując specjalne spraye do uszu. Nie polecam żadnego konkretnego, bo ma być on dostosowany do Waszych potrzeb. Ja mam swój ulubiony, Zuzka również.

Nie próbujcie pchać do uszu patyczków kosmetycznych, a już szczególnie nie róbcie tego swoim dzieciom! W ten sposób możecie wepchnąć woskowinę jeszcze głębiej, a stąd już mega krótka droga do zapalenia, które może okazać się fatalne w skutkach.

Odpowiednie słuchawki- czyli jakie?

W dobie modnych słuchawek dousznych i dokanałowych pochwalę te nauszne, które wytłumiają dźwięk. Pozwalają one na izolowanie odgłosów pochodzących z otoczenia, jednocześnie pozwalając na słuchanie muzyki nieco ciszej. Większość urządzeń (w tym również odtwarzacze MP4 i Smartfony) ostrzega użytkownika przed słuchaniem muzyki zbyt głośno. Warto tym razem dostosować się do zaleceń urządzenia, chociaż to brzmi strasznie.

Domowy hałas

Jeśli siedząc obok kogoś na kanapie, musisz podnosić głos, żeby cokolwiek powiedzieć i zostać usłyszanym, znaczy to tylko tyle, że sprzęty w waszym domu są ustawione na zbyt dużą głośność. Starajcie się ściszać je tak, by każdy z domowników czuł się komfortowo. Uwierz mi, Twój psiak nie przepada za głośną muzyką. Twoje dziecko tym bardziej.

Głośna muzyka w aucie

Słuchanie muzyki na cały regulator podczas jazdy samochodem, nie tylko wkur**a pieszych i pozostałych uczestników ruchu, ale również naraża Cię na wypadek lub spowodowanie zagrożenia na drodze. Nie wmówisz mi, że usłyszysz nadjeżdżającą karetkę. Nie powiesz mi też, że czujesz się super po długiej trasie, kiedy muzyka grała non stop, a Ty słuchałeś jej zamknięty w aucie. Głośna muzyka w czasie jazdy uszkadza słuch kierowcy i jego pasażerów. Koniec kropka.

Cisza jak ta

Każde kilka godzin w hałasie o natężeniu powyżej 100 dB, zrównoważ 16 godzinami przebywania w ciszy. Ze stoperami, na łonie natury… Gdziekolwiek, gdzie nic nie warczy, nie buczy i nie piszczy. Ma być cicho na tyle, żebyś czuł się komfortowo. Daj uszom odpocząć.

Dbaj o słuch. Większość jego uszkodzeń jest nieodwracalnych, a na dodatek coraz młodsze osoby trafiają do laryngologów z poważnymi uszkodzeniami słuchu. Nie dokładaj swojej cegiełki do swojej głuchoty i nie narażaj na nią swoich najbliższych.

A tak swoją drogą… Potrafisz się porozumiewać z głuchoniemymi? Znacie podstawowe zwroty w języku migowym? Jeśli nie, odsyłam Cię do tych filmików. Nie pozwól Głuchym czuć się nieswojo i obco. To ludzie, z którymi można się komunikować i żartować tak jak z każdym.

Podstawowe zwroty w języku migowym — dzień dobry itd.

Polski alfabet w języku migowym

Kanał Młodzi Migają Muzykę

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *